TÜBİTAK TEYDEB Proje Değerlendirme ve İzleme Sistemi - PRODİS
PRODİS TEYDEB
Mobil İmza Hakkında Bilgiler

Ağustos 2010 itibariyle TEYDEB Proje Değerlendirme ve İzleme Sisteminde(PRODİS) elektronik imza kullanılan noktalarda mobil imza kullanımına başlanmıştır. Bu kapsamda sisteme girişlerde, yeminli mali müşavir kullanıcı kayıt işleminde, yeminli mali müşavirlik dönemsel proje harcamaları değerlendirme ve tasdik raporlarında, hakem değerlendirme raporlarında ve izleyici değerlendirme raporlarında elektronik imza yerine mobil imza kullanılabilecektir.

Mobil İmza Nedir ?

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak güvenli elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan, akıllı kart okuyucu olarak cep telefonunun ve imzalama aracı olarak ta GSM SIM kartının kullanıldığı uygulamadır.

Akıllı kart,kart okuyucu ya da token kullanılarak oluşturulan elektronik imza ile aynı geçerliliği sağlar.

Akıllı kart, kart okuyucu ve token kullanımındaki donanım ve yazılım kaynaklı problemlerin yaşanmaması ve cep telefonu kullanımının sağladığı her an her yerde kullanılabilirlik nedeniyle daha pratik bir kullanım sağlar.

Mobil İmza İçin Yeni Nesil Gelişmiş Bir Telefona İhtiyacım Olacak Mı ?

Hayır, mobil imzayı SMS desteği olan her türlü cep telefonu ile kullanabilirsiniz. Mobil imza konusunda sorun yaşanan bazı telefon modelleri de GSM operatörlerinin mobil imza bilgi sayfalarında belirtilmiştir.

Mobil İmza Nereden Temin Edilir ?

Mobil imza, GSM operatörlerinden temin edilir. Şu aşamada Turkcell ve Avea mobil imza hizmeti sunmaktadır. Vodafone da yakın zamanda mobil imza altyapısını tamamlamayı planlamaktadır.

Mobil İmza Edinmek İçin Gerekli Detaylı Bilgilere Nereden Erişebilirim ?

Mobil imza başvuru sürecine, aylık kullanım ücretine vb. ilişkin detaylı bilgilere GSM operatörünüzün web sayfasından erişebilirsiniz. Aşağıda bu sayfalara bağlantılar verilmiştir.